Local Building Trades Councils

Texas Map

Local Building Trades Councils


The following is the list of local Building Trades Councils that fall under the State of Texas Building Trades.

NOTE:  Each of the local councils either has a website or has one under construction.  Click on the name to visit their individual websites.



Central Texas Building Trades Council
2201 Riverside Farms Road
Austin, TX 78741

Phone: (512) 385-0002
Fax: (512) 385-0232

Chris Wagner (IBEW), President
Tracy Gillis (INS/AW),Secretary-Treasurer
Robin Drake, Vice President

Jurisdictions: Counties of: Bastrop, Bell, Blanco, Bosque, Burleson, Burnet, Caldwell, Coryell, Hamilton, Hays, Hill, Falls, Fayette, Freestone, Gillespie, Lampasas, Lee, Leon, Limestone, Llano, Mason, McLennan, Milam, Mills, Navarro, Robertson, Travis and Williamson.

Dallas Building Trades Council
3629 W. Miller RD
Garland, 75071 75204

Phone: (214) 341-8606
Fax: (214) 341-2233

Joe Hall (UA), President
Phillip Parker, Secretary-Treasurer

Jurisdictions: Counties of: Bowie, Camp, Cass, Collins, Dallas, Delta, Fannin, Franklin, Grayson, Gregg, Henderson, Hopkins, Hunt, Kaufman, Lamar, Marion, Morris, Panola, Rains, Red River, Rusk, Smith, Titus, Upshur, Van Zandt and Denton.

El Paso Building Trades Council
311 West Borderland
El Paso, TX 79932

Phone: (915) 877-9166
Fax: (915) 877-5233

Alex Casas (EW), President
Scott LeFevre (UA), Secretary-Treasurer

Jurisdictions: Counties of: Brewster, Culberson, El Paso, Hudspeth, Jeff Davis, Pecos, Presidio, Reeves and Terrell.

Fort Worth Building Trades Council
604 N. Great Southwest Pkwy.
Arlington, TX 76011

Phone: (817) 640-0202
Fax: (817) 295-1526

Ron Smitherman (IW), President
George R. Bentley (OE), Secretary-Treasurer

Jurisdictions: Counties of: Clay, Cooke, Erath, Hood, Jack, Montague, Palo Pinto, Parker, Somervell, Tarrant, Wise and Denton County West of the Eastern Limits of the City of Denton.

Houston/Gulf Coast Building Trades Council
2704 Sutherland
Houston, TX 77023

Phone: (713) 926-4433
Fax: (713) 926-4918

Paul Puente (IBEW), Executive Secretary
Ed Vargocko (IW), President

https://www.hgcbctc.com/

Jurisdictions: Counties of: Austin, Brazoria, Brazos, Colorado, Fort Bend, Galveston, Grimes, Harris, Houston, Madison, Matagorda, Montgomery, San Jacinto, Trinity, Walker, Waller, Washington, Wharton and Chambers and Liberty counties West of the Trinity River. 

Sabine Building Trades Council
695 Chamberlain
Beaumont, TX 77707

Phone: (409) 842-3680
Fax: (409) 842-3531

Jeffrey Warden (UA), Executive Secretary/Treasurer
Jimmy Burk (EW), President 

Jurisdictions: Counties of: Anderson, Angelina, Cherokee, Hardin, Jasper, Jefferson, Nacogdoches, Newton, Orange, Polk, Sabine,San Augustine, Shelby, Tyler and Chambers and Liberty counties East of the Trinity River.

San Antonio Building Trades Council
311 South St Mary St.,#15E
San Antonio, TX 78205-2742

Phone: (210) 226-3355
Fax: (210) 226-3366

Tracy Gillis (INS), President
Greg Tamez (IUEC), Secretary/Treasurer 

Jurisdictions: Counties of: Atascosa, Bandera, Bexar, Comal, DeWitt, Dimmitt, Edwards, Frio, Gonzales, Guadalupe, Karnes, Kendall, Kerr, Kimble, Kinney, LaSalle, Lavaca, Maverick, McMullen, Medina, Real, Sutton, Uvalde, Val Verde, Webb, Wilson and Zavala.

South Texas Building Trades Council
2301 Saratoga
Corpus Christi, TX 78417

Phone: (361) 855-1084
Fax: (361) 855-3110

Craig Loving (IBEW), Executive Secretary/Treasurer
Jeff LaBroski (UA), President
Greg Tamez, Vice President 

Jurisdictions: Counties of: Aransas, Bee, Brooks, Calhoun, Cameron, Duval, Goliad, Hidalgo, Jackson, Jim Hogg, Jim Wells, Kenedy, Kleberg, Live Oak, Nueces, Refugio, San Patricio, Starr, Victoria, Willacy and Zapata. 

West Texas Building Trades Council
405 - 50th Street
Lubbock, TX 79404

Phone: (806) 744-3263
Fax: (806) 744-3263

Jerrod Strange (IW), President
Floyd Felder (UA), Secretary/Treasurer 

Jurisdictions: Counties of Andrews, Archer, Armstrong, Bailey, Baylor, Borden, Briscoe, Brown, Callahan, Carson, Castro, Childress, Cochran, Coke, Coleman, Collingsworth, Comanche, Concho, Cottle, Crane, Crockett, Crosby, Dallam, Dawson, Deaf Smith, Dickens, Donley, Eastland, Ector, Fisher, Floyd, Foard, Gaines, Garza, Glasscock, Gray, Hale, Hall, Hansford, Hardeman, Hartley, Haskell, Hemphill, Hockley, Howard, Hutchinson, Irion, Jones, Kent, King, Knox, Lamb, Lipscomb, Loving, Lubbock, Lynn, Martin, McCullough, Menard, Midland, Mitchell, Moore, Motley, Nolan, Ochiltree, Oldham, Parmer, Potter, Randall, Reagan, Roberts, Runnels, Shackelford, Scurry, Sherman, Stephens, Sterling, Stonewall, Swisher, Taylor, Terry, Throckmorton, Tom Green, Upton, Ward, Wheeler, Wichita, Wilbarger, Winkler, Yoakum and Young.